مهر، گروه جامعه؛ یکی از راه‌های کاهش انتشار کرونا در کشور محدود کردن رفت و آمدها و به اصطلاحی خلوت کردن محیط‌ها است. سال اولی که این ویروس منحوس به ایران وارد شد برخی از کارشناسان تاکید بر تعطیلی ادارات داشتند اما نظر وزارت بهداشت این بود که با فاصله گذاری اجتماعی می‌توان این مساله را مدیریت کرد. صندلی‌های مترو و بانک‌ها و اداره‌ها نشانه دار شدند، استفاده از ماسک عمومی شد، طرح ترافیک لغو شد و اکثر کارمندان برای رفت و آمد به سر کار از خودروی شخصی استفاده کردند و حمل و نقل عمومی خلوت شد اما باز هم تأثیر چشمگیری بر آمار مبتلایان و فوتی‌ها نداشت.

همچنان آمار فوتی‌ها صعودی بود تا اینکه این عددها سه رقمی شد و اسم وضعیتی که در آن قرار داشتیم را پیک اول گذاشتند، جدا از کم بودن تجهیزات کادر درمان هم خسته بودند و روز به روز به تعداد مدافعان سلامتی که به کرونا مبتلا شده‌اند اضافه می‌شد و برخی از آنها را از دست می‌دادیم؛ همچنین تعطیلات نوروز ۹۹ و سفرهای نوروزی هم در پیش بود، به همین دلیل تصمیم گرفته شده تعطیلات سراسری اعمال شد و تمامی جاده‌ها بسته شود تا از هرگونه سفر جلوگیری شود.

اولتیماتومی برای سفر/ تصمیماتی که مُسکن هم نیست چه برسد به درمان!

تصمیم جدی بر تعطیلات سفر بود؛ مبادی ورودی و خروجی شهرها توسط نیروی انتظامی بسته شد، مامورانی که برای رزمایش نوروزی پلیس آماده شده بودند تغییر تاکتیک دادند و برای اعمال ممنوعیت تردد و جریمه خاطیان به کار گرفته شدند. گروه‌های جهادی برای تهیه اقلام ضروری خانواده‌های نیازمند و آسیب دیده از کرونا پای کار آمدند و حتی بوستان‌ها و تفرجگاه‌های داخلی شهرهای هم تعطیل شد؛ جدا از تمامی این تصمیمات قاطع، ترس مردم از کرونا هم مزید بر علت شد تا موج اصلی کرونا فروکش کند و آمارها نزولی شود.

این تجربه موفق از ممنوعیت و محدودیت‌ها دولتمردانِ وقت را دلخوش به این کرد که هر لحظه‌ای که ممنوعیت اعمال کنند می‌توانند آمار را کنترل کنند و شیوع کرونا در کشور جلوگیری کنند، اما این افراد فارغ از این بودند که کرونا دیگر مانند روز اول وحشت به همراه ندارد و مبالغ ۵۰۰ تومان یا یک میلیون تومان دیگر برای جریمه نمی‌تواند بازدارندگی داشته باشد!

این تجربه موفق از ممنوعیت و محدودیت‌ها دولتمردانِ وقت را دلخوش به این کرد که هرلحظه ای که ممنوعیت اعمال کنند می‌توانند آمار را کنترل کنند و شیوع کرونا در کشور جلوگیری کنند!

البته در این بین برخی ممنوعیت‌ها مانند ممنوعیت تردد شبانه هم اعمال شد که نه تنها تا به امروز هیچ مقام مسئولی در ارتباط با تأثیر داشتند این نوع ممنوعیت بر کاهش شیوع کرونا در شهرها نظری نداده است، بلکه اکثر مردم فکر می‌کنند این جریمه‌ها برای پر کردن جیب خزانه است، در این بین صحبتی از انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران مبنی بر اینکه جریمه‌ها به جیب ناجا می‌روند نه دولت، منتشر شد که سردار حسین اشتری هم تلویحاً این صحبت را تأیید کردند و مردم به این نتیجه رسیدند این ممنوعیت‌ها فقط برای پر کردن چاله چوله های مالی دستگاه‌ها و نهادها است نه جلوگیری از شیوع کرونا در کشور!

محدودیت‌های بی پایه و اساس و ممنوعیت‌های از پیش تعیین شده ما را درگیر موج‌ها بعدی کرد و به غیر از مقطع کوتاهی تأثیر مثبتی بر کاهش شیوع کرونا در کشور نگذاشت، تا جایی که علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با حضور در برنامه تلویزیونی «تیتر امشب» شبکه خبر سیما، به تشریح وضعیت بیماری کرونا در تهران بعد از تعطیلات ۶ روزه پایتخت پرداخت و با انتقاد از عدم اجرای صحیح و کامل «لاک داون» شهر تهران، اظهار کرد: «لاک داون شهر یا نباید صورت گیرد و یا اینکه در صورت تصمیم به تعطیلی باید تمام ملاحظات برای اجرای کامل آن انجام شود. تعطیلی تهران در حالی سپری شد که بسیاری از پاساژها، مراکز خرید و رستوران‌ها فعال بودند و بسیاری از سفرها نیز صورت گرفت.

تعطیلی شهر به عنوان یک استراتژی باید حداقل بین ۱۰ تا ۱۴ روز باشد در غیر این صورت تعطیلی در کنترل اپیدمی مؤثر نخواهد بود. کسبه برای همکاری با مشکلاتی همچون هزینه‌های بیمه، عوارض، مالیات، اجاره و کاهش درآمد روبه رو هستند. برای لاک داون کردن شهر باید ملاحظات اقتصادی و اجتماعی را مدنظر قرار دهیم. حاکمیت باید هرکاری را برای کنترل کرونا انجام دهد و مردم نیز باید به برنامه‌های حکمرانی اعتماد کنند، این موضوع همچون یک اتوبان دوطرفه است.»

اولتیماتومی برای سفر/ تصمیماتی که مُسکن هم نیست چه برسد به درمان!

همچنین ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت صبح یکشنبه در برنامه تلویزیونی چاپ اول شبکه خبر سیما، به تعطیلی ۶ روزه استان‌های تهران و البرز اشاره کرد و گفت: «متأسفانه در این تعطیلات شاهد کمترین میزان رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی بودیم. این تعطیلی حداقل فایده نداشته، اگر نگوییم اثر مضر داشته است.

میزان رعایت پروتکل‌ها در تهران، البرز و سه استان مجاور اصلی رفت و آمد یعنی قم، مازندران و گیلان، زیر ۴۰ درصد و ۲۹ الی ۳۹ درصد است. اگر در سطح شهر تهران تردد داشته باشید، ظهر و شب رستوران‌های معروف را می‌بینید که مملو از مشتری هستند.»

ایرج حریرچی: متأسفانه در تعطیلات ۶ روزه تهران شاهد کمترین میزان رعایت پروتکل‌ها بودیم، این تعطیلی حداقل فایده نداشته، اگر نگوییم اثر مضر داشته است

البته سعید نمکی وزیر بهداشت در حاشیه گفتگوی رئیس مؤسسه فینلای کوبا با اشاره به تعطیلی ۶ روزه استان‌های تهران و البرز اظهار کرد: «متأسفانه رعایت پروتکل‌ها به حداقل رسیده است و تمام رستوران‌ها در شهرهای تعطیل باز هستند.»

اگر بنا باشد از قبل اطلاع رسانی شود چه تاریخی ممنوعیت تردد اعمال می‌شود و مبالغ جریمه‌ها هم عددی باشد که بازدارندگی نداشته باشد و اغماض و چشم پوشی های بسیاری هم برای اعمال این ممنوعیت‌ها باشد نه تنها از شیوع کرونا در کشور جلوگیری نمی‌شود بلکه موجب تشدید وضعیت فعلی هم می‌شود.

به عنوان مثال همین امروز حوالی ساعت ۱۴ اعلام شد قرار است از فردا ممنوعیت تردد در کشور اعمال شود و به قولی جاده‌ها بسته شود، یعنی ۲۲ ساعت اولتیماتوم دادن برای سفر! کمتر از ۳ ساعت بعد از اعلام این خبر تمامی جاده‌های شمالی درگیر ترافیک شدند! این گونه تعطیلات و محدودیت‌های بی پایه و اساس فقط باعث بهم ریختن نظم عمومی جامعه و تعطیل شدن تولیدات و از کار افتادن چرخ اقتصاد می‌شود چراکه تجربه ثابت کرده است هیچ تأثیر مثبتی این تصمیمات ندارد.