به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، سفیر افغانستان در سازمان ملل متحد از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز دوشنبه کناره گیری کرد.

«غلام اسحاق زی» قرار بود به نمایندگی از کشور افغانستان در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک سخنرانی کند، اما نام وی از فهرست سخنرانان حذف شده است.

«مونیکا گرایلی» سخنگوی رئیس مجمع در تایید خبر فوق گفت: افغانستان از مشارکت خود در سخنرانی در مجمع عمومی کناره گیری کرده است.

وی همچنین افزود که هیئت اعزامی افغانستان در سازمان ملل دلیلی برای این اقدام اعلام نکرده است.

پیشتر «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل اعلام کرده بود که سفیر دولت سابق افغانستان قرار است روز دوشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نمایندگی از افغانستان سخنرانی کند.

وی در همین رابطه گفت که «در حال حاضر، نماینده افغانستان که در لیست روز دوشنبه ثبت شده است، آقای غلام اسحاق زی است». اسحاق زی سفیر فعلی افغانستان در سازمان ملل است که توسط دولت قبلی این کشور منصوب شده بود.

پیشتر «امیرخان متقی» وزیر خارجه دولت جدید افغانستان در نامه‌ای خطاب به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل خواستار ایراد سخنرانی در نشست سالانه مقامات بلندپایه کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل شده بود.

وی در این نامه، «سهیل شاهین» سخنگوی گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر را به عنوان سفیر افغانستان در سازمان ملل تعیین کرده بود.

«فرحان حق» سخنگوی «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل دریافت نامه‌ای با این مضمون از وزارت خارجه دولت طالبان را تأیید کرده بود.

این در حالی است که غلام اسحاق زی سفیر پیشین دولت افغانستان در سازمان ملل، ماه گذشته از سوی طالبان از سمت خود برکنار شده بود.

منبع : مهر