موسی رهنمایی، قائم مقام نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفتگو با مهر در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه صادرات شیرخشک از کشور، موجب حذف لبنیات از سبد غذایی خانوار می‌شود، گفت: تا قبل از گسترش یافتن کارخانجات شیرخشک، با مازاد شدید شیرخام مواجه بودیم و این مساله موجب می‌شد که کارخانجات لبنی هر طور دوست دارند با دامداران برخورد کنند چرا که مازاد تولید منجر به این می‌شد که دامداران ناچار به عرضه محصول خود با هر قیمتی باشند.

وی ادامه داد: بعد از ایجاد و گسترش کارخانجات شیرخشک، مازاد تولید شیرخام در کشور مدیریت شد و دامداران توانستند محصول خود را به قیمت واقعی‌تر عرضه کنند و نفس بکشند.

رهنمایی تاکید کرد: کسانی که خواهان عدم صادرات شیرخشک هستند، می‌خواهند همچنان با مازاد شیرخام مواجه باشیم تا کارخانجات بتوانند در زمینه خرید و تعیین قیمت شیرخام جولان دهند ضمن اینکه صادرات و واردات محصولات سلیقه‌ای نیست که با حرف یک نفر بتوان آن را متوقف کرد یا از سر گرفت، در این حوزه قانون داریم و باید به قانون عمل کرد.

وی تصریح کرد: ما نیز خواهان این هستیم که مصرف فرآورده‌های لبنی در کشور افزایش یابد و جای بیشتری را در سبد مصرفی خانوار داشته باشد و با توجه به اهمیت این مساله و ارتباط آن با نظام سلامت جامعه، دولت باید به مصرف کنندگان یارانه بدهد و قدرت خرید آنان را در این زمینه افزایش دهد.

رهنمایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مطرح شدن بحث واردات گوشت قرمز به کشور اظهار داشت: مطرح شدن چنین مباحثی در شرایطی که با مازاد دام زنده در کشور مواجه هستیم، جای تاسف دارد.

وی تاکید کرد: چه لزومی دارد وقتی با مازاد دام مواجه هستیم و نیاز به صادرات آن داریم دولت اقدام به واردات گوشت قرمز کند؟ چرا نیاز کشور را از منابع داخل تامین نمی‌کنند؟