به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه دولت برای ایمنی سازی ۱۳۷ ساختمان غیر ایمن در تهران و دیگر شهرستان ها چیست؟ گفت: رئیس جمهور به وزیر کشور دستور داد تا این ساختمان ها را شناسایی و مالکان آن را مشخص کند و طی دستورالعملی از آنها بخواهد که ایمن‌سازی لازم را انجام بدهند.

وی با اشاره به حادثه ریزش ساختمان «متروپل» در آبادان تاکید کرد: در مسئله آبادان تخلفات بسیار زیادی از سوی مالک و مراکزی که باید مجوز می دادند، صورت گرفته بود. دولت برای آوار برداری این ساختمان تمام امکانات خود را بسیج کرد، امیدواریم هرچه سریعتر این بحران تمام شود و برای جبران آسیب دیدگان برنامه ریزی می شود. اموال مالک این ساختمان هم برای جبران این آسیب‌ها توقیف شده است.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه جان انسان‌ها که قابل جبران نیست، گفت: دولت همه امکانات خود را برای حل این بحران بسیج کرد و اصلاً امکانات اختصاص یافته در این بحران در مقایسه با بحران پلاسکو قابل مقایسه نیست. از تجربه حادثه پلاسکو در این مسئله استفاده شد. امیدواریم ظرف چند روز آینده بتوان مدیریت این بحران را به اتمام رساند.

مخبر در پاسخ به سوالی در خصوص بیماری «آبله میمونی» و میزان ذخیره واکسن آبله در کشور، تصریح کرد: ما تاکنون هیچ موردی از ابتلا به این بیماری را در کشور نداشته‌ایم اما مسئولان برای پیشگیری از ورود این بیماری به کشور در حال فعالیت هستند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ارزیابی شما از سبد غذایی مردم پس از آزادسازی قیمت ها چیست؟ خاطرنشان کرد: یارانه های معیشتی، ماه اول پرداخت و توسط مردم برداشت شد و برای ماه دوم نیز این مبلغ در حساب مردم وجود دارد. این جبران هزینه از طریق پرداخت یارانه ها برای عده‌ای از مردم در نظر گرفته شده است اما برای برخی از دهک ها چنین جبرانی نداریم.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: یکی از اهداف این طرح این بود که یارانه ها هدفمند شود. تا قبل از این، عده‌ای از این هدفمندی حداکثر استفاده را می کردند اما برخی از خانواده ها ماهانه یک شانه تخم مرغ هم نمی توانستند تهیه کنند. طرح مردمی سازی یارانه ها الزام قانونی هم بود.

مخبر اظهار کرد: این طرح اثراتی بر روی همه کالاها دارد که در حال کار بر روی آن هستیم. ما اگر ارز ترجیحی را حذف نمی کردیم به دلیل تحولاتی که در حوزه بین‌المللی اتفاق افتاده است و برخی مصوبات مجلس و مشکلاتی که برای تولیدکنندگان به وجود می‌آمد گرانی را داشتیم.

وی با بیان اینکه حذف ارز ترجیحی یکی از پازل های برنامه دولت بود،گفت: من از مردم بابت تحملی که دارند تشکر می کنم. من از مردم می خواهم که مقداری حوصله کنند چراکه این مسئله در واقع «عسر» قبل از فرج است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ۴ کالای بسیار اساسی و مهم هفته آینده قیمت مصرف کننده خواهند خورد، گفت: مردم هر تخلفی را مشاهده کردند به سامانه ۱۲۴ اطلاع دهند.

مخبر افزود: یک گروه کالایی مهم نیز در حال برنامه ریزی است و به زودی قیمت مصرف کننده خواهد خورد.

وی اظهار داشت: ما هیچ کمبودی در فروشگاه ها نداریم.

تکمیل می شود…

منبع : مهر