به گزارش ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «هفته اول بیست‌ویکمین دوره لیگ برتر ایران از روز گذشته استارت خورده و امروز قرار است در ادامه این بازی‌ها استقلال، یکی از تیم‌های مدعی این دوره، به مصاف تیم «هوادار» تازه‌صعودکرده به لیگ برتر برود. این بازی تقابل فرهاد مجیدی به‌عنوان سرمربی استقلال با رضا عنایتی، مهاجم نام‌آشنای سال‌های نه‌چندان‌دور همین استقلال، به‌عنوان سرمربی تیم هوادار است. روی کاغذ و با توجه به شرایط و تجربه متفاوت دو تیم، استقلال کار سختی برای دشت اولین سه امتیاز در رقابت‌های لیگ برتر ندارد ولی مسئله‌ای که ذهن هواداران این تیم را درگیر کرده این است که آیا استقلال آن‌ قدری امتیاز کسب می‌کند که انتهای فصل جام قهرمانی را بالای سر ببرد؟

اعتماد به فرهاد مجیدی

فرهاد مجیدی بالاخره فصل را به‌ عنوان سرمربی استقلال شروع کرد. او در شرایطی برای سومین‌ بار به‌ عنوان سرمربی به استقلال برگشت که این‌ بار فصل را به پایان برده و قرار است از فصل جدید به‌ عنوان سرمربی همچنان به کارش ادامه دهد. به غیر از این مورد، قرارداد او به‌تازگی و به‌صورت رسمی برای سه سال دیگر هم تمدید شده تا دیگر نگران شایعاتی که اطراف باشگاه به گوش می‌رسد، نباشد. شروع استقلال با فرهاد مجیدی نکته مهمی دارد. او پیش از این هر بار که به‌ عنوان سرمربی استقلال معرفی شد، از میانه‌های فصل آمده و همواره از این گلایه داشته که استقلال یارگیری خوبی نداشته است. حال این استقلال در فصل جدید، حاصل دستپخت خود فرهاد مجیدی است. مدیریت جدید باشگاه هم که با تمدید قرارداد سرمربی، خیال او را راحت کرده است. پس فرهاد مجیدی حالا زمان و انگیزه لازم برای موفق‌کردن استقلال را دارد. در کنار این مورد باید به این نکته اشاره کرد که آخرین باری که استقلال دستش به جام قهرمانی رسیده با همین فرهاد مجیدی بود که آن زمان بازوبند کاپیتانی را به بازو می‌بست. از آن سال ۱۳۹۲ به این طرف، استقلال حسرتی طولانی برای بالابردن مجدد جام قهرمانی داشته است. در تاریخ فوتبال ایران، سابقه نداشته استقلال این‌ قدر برای رسیدن به جام قهرمانی منتظر بماند. حال آیا فرهاد در فصلی که خودش تیمش را بسته و بازیکنان مد نظرش را خریده، می‌تواند به جامی که هواداران استقلال سال‌ها انتظارش می‌کشند دست یابد؟ فعلا و در آستانه شروع رقابت‌های لیگ برتر، پاسخ به این سؤال با توجه به داشته و انگیزه‌های این تیم آبی‌پوش مثبت است ولی پاسخ نهایی اواخر فصل مشخص شود.

تغییرات اتوبوسی!

موضوعی که در فصول اخیر از آن به‌ عنوان یکی از دلایل قهرمانی تیم‌ها از جمله پرسپولیس یاد شده، ثبات در ترکیب و نفرات اصلی است. در واقع هواداران استقلال همواره از این گلایه داشتند که شاکله اصلی تیمشان به هم می‌خورد و بازیکنان جدید فرصت چندانی برای شناخت از یکدیگر ندارند. این مورد سوژه‌ای برای فرهاد مجیدی شد تا از آن طریق مسئولان وقت باشگاه استقلال را تهدید کند. اواخر فصل گذشته بود که فرهاد مجیدی به‌صورت رسمی از این گفت که اگر به غیر از مهدی قایدی که فروشش می‌تواند به باشگاه کمک کند، بازیکن دیگری از این تیم جدا شود، استعفایش را می‌نویسد و می‌رود. بر خلاف خواست و انتظار فرهاد مجیدی، نه‌تنها مهدی قایدی بلکه چندین مهره تأثیرگذار دیگر استقلال هم جدا شدند. هروویه میلیچ و محمد نادری در خط دفاعی، مسعود ریگی و فرشید اسماعیلی در خط میانی و شیخ دیاباته در خط حمله، مهم‌ترین جداشده‌های استقلال بودند. نکته جالب در این میان این که تعدادی از آنها در فهرست تمدیدی‌های فرهاد مجیدی برای فصل پیش‌ رو قرار نداشتند و آنها با اتمام قراردادشان راهی تیم‌های دیگری شدند. در این میان اتفاق تأثیرگذار دیگری که رخ داده تغییرات اتوبوسی در باشگاه استقلال است؛ فرهاد مجیدی قریب به دو برابر بازیکنانی که از استقلال جدا شده‌اند، برای استقلال بازیکن خریده است. این تیم تا همین الان ۱۰ بازیکن جدید خریده که در نوع خودش یک رکورد است. فرهاد مجیدی که مخالف تغییرات گسترده در بین نفرات اصلی تیمش بوده، حالا تقریبا به اندازه یک تیم جدید بازیکن خریده و همچنان منتظر است دو بازیکن جدید دیگر هم به تیمش اضافه شوند. علیرضا رضایی (دروازه‌بان)، عارف آقاسی، آرتور کوین یامگا، ابوالفضل جلالی (مدافع) روزبه چشمی، زبیر نیک‌نفس، جعفر سلمانی، امیرحسین حسین‌زاده (هافبک) امین قاسمی‌نژاد و محمدرضا آزادی (مهاجم) خریدهای جدید استقلال هستند که بسیاری از آنها مدعی حضور در ترکیب اصلی تیم هستند.

زمانی برای قهرمانی؟

شاید از تغییرات زیاد به‌ عنوان عامل منفی در مسیر اهداف استقلال یاد شود ولی واقعیت این است که فرهاد مجیدی خریدهای مناسب و حساب‌شده‌ای برای استقلال داشته است. اگر به ترکیب بازیکنان فصل قبل این باشگاه که ماندنی شده‌اند با بازیکنان جدیدی که به این تیم اضافه شده‌اند نگاهی دقیق‌تر شود، مشخص می‌شود که استقلال اتفاقا یکی از تیم‌های پرمهره فصل جاری است. شرایط این باشگاه در خط دروازه با در اختیار داشتن دو دروازه‌بان طراز اول (مظاهری و حسینی) نقطه‌قوت محسوب می‌شود و بعد هم به‌ طور میانگین استقلال در هر پست سه یا تعداد بیشتری بازیکن مدعی دارد. در این میان بازیکنان جوان استقلال هم می‌توانند حکم «بنزین سبز» این باشگاه را ایفا کنند و دست فرهاد مجیدی را در هر سه لیگی که این تیم قرار است درگیر آن شود، باز بگذارند. استقلال اگر قرار باشد با همان سیستم ۲-۵-۳ مورد علاقه فرهاد مجیدی بازی کند، شاید فقط نیاز به یک مهاجم و البته یک هافبک هجومی سطح بالاتری داشته باشد. همان دو بازیکنی که مجیدی وعده خرید آنها را داده است؛ وگرنه در بقیه پست‌ها آن‌ قدر بازیکن خوب دارد که برای چیدن ترکیب سرگیجه داشته باشد.

از این مورد گذشته این تیم با معرفی مصطفی آجرلو به‌ عنوان مدیرعامل جدید، ثبات مورد نیاز را هم به دست آورده و از حواشی عجیبی که این تیم در ماه‌های اخیر درگیرش بوده (نداشتن محل تمرین، مشکلات تغذیه‌ای و البته نپرداختن مطالبات مالی بازیکنان) در امان مانده است. تزریق کمک‌مربی خوب خارجی به کادر فنی و تمدید قرارداد بلندمدت فرهاد مجیدی در کنار اجابت خواسته‌هایش برای خرید بازیکن جدید، همگی دست به دست هم داده تا این فصل شرایط برای قهرمانی استقلال مهیا شود. این تیم البته فصول گذشته هم همواره در زمره مدعیان قهرمانی بوده (با وجود مشکلاتی که داشته) و امسال از بین مشکلات موجود (تا این لحظه) بدیهی است که فرصت بهتری در مقایسه با سال‌های اخیر برای کسب عنوان قهرمانی داشته باشد. حالا فقط می‌ماند انجام بازی‌های هوشمندانه و گرفتن امتیازات مهم؛ موردی که فرهاد مجیدی بعد از تجربه‌ای که در رفت و برگشتش به استقلال کسب کرده، نباید اجازه دهد به این راحتی‌ها از کف برود.»

انتهای پیام

منبع : ایسنا