به گزارش مهر به نقل از وبگاه هیل، «چن شو» نماینده دائم چین در سازمان ملل امروز سه‌شنبه تصریح کرد که آمریکا و متحدانش باید به دلیل نقض حقوق بشر در افغانستان پاسخگو باشند.

نماینده دائم چین در سازمان ملل در نشست شورای حقوق بشر این نهاد پیرامون افغانستان گفت: ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا و کشورهای دیگر باید در قبال نقض حقوق بشر توسط ارتش های خود در افغانستان در جایگاه پاسخگویی قرار بگیرند و سیر جلسه کنونی باید این موضوع را پوشش دهد.

«چن شو» در این باره افزود: ایالات متحده و سایر کشورها تحت پرچم دموکراسی و حقوق بشر مداخلات نظامی را در سایر کشورهای مستقل انجام داده و مدل خود را بر کشورهایی با تاریخ و فرهنگ بسیار متفاوت تحمیل می کنند.

از سوی دیگر، «وانگ ون‌بین» سخنگوی وزارت خارجه چین هم امروز اعلام کرد: جامعه بین المللی باید تلاش کند تا وضعیت افغانستان را به جهت مثبتی هدایت کند. آمریکا و انگلیس به‌جای بررسی تحریم طالبان، باید به‌خاطر نقض حقوق بشر که در زمان اشغال افغانستان انجام داده‌اند، جواب پس دهند.

گفتنی است که تنها دست آورد قریب به ۲ دهه اشغالگری نظامیان خارجی در افغانستان به سرکردگی تروریست های آمریکایی، تشدید خشونت ها و درگیری ها در این کشور بوده است.