به گزارش ایسنا، تیم فوتبال استقلال پس از جام حذفی، کار خود را برای حضور در مسابقات باقی مانده لیگ برتر آغاز کرده است. آبی‌پوشان پایتخت تا این‌جای کار با ۵۶ امتیاز در صدر مسابقات قرار دارند و در ۶ بازی پیش روی خود با حریفان قدرتمندی هم‌چون سپاهان و فولاد بازی خواهند داشت. این بازی‌ها موجب شده تا شاگردان فرهاد مجیدی هفته‌های پرچالشی را تا رسیدن به عنوان قهرمانی مقابل خود ببینند.

در مقابل تیم پرسپولیس نیز هم‌چنان در تعقیب رقیب سنتی‌اش است و با ۶ امتیاز اختلاف نسبت به استقلال در جایگاه دوم جدول قرار دارد و در پی کسب ششمین مقام قهرمانی متوالی خود در رقابت‌های لیگ برتر است.

به همین بهانه سری به عملکرد سرخابی‌ها در ۶ بازی پایانی لیگ در دهه اخیر زدیم. بررسی آماری نشان می‌دهد که آبی‌پوشان پایتخت  در برخی فصول با از دست دادن امتیازات حساس در ۶ بازی پایانی لیگ برتر، قهرمانی این رقابت‌ها را از دست داده‌اند. البته استقلال در برخی فصل‌ها هم در ۶ بازی پایانی عملکرد نسبتا مناسبی داشته است اما به علت روند خوب پرسپولیس در امتیازگیری و اختلاف قابل توجهی که با سایر رقیبان داشته، باعث شده تا سرخ‌ها در ۵ فصل گذشته عنوان قهرمانی مسابقات را از آن خود کنند.

این در حالی است که   پرسپولیس با وجود تعلل در برخی فصول در ۶ بازی پایانی لیگ برتر، در نهایت توانسته در ۵ فصل اخیر مقام قهرمانی مسابقات لیگ را به دست بیاورد.

بدترین فصل استقلال در این ۶ بازی، به فصل ۹۴-۹۳ لیگ برتر بازمی‌گردد که آبی‌ها در نهایت لیگ را با رتبه ششم به پایان بردند. هم‌چنین بهترین فصل نیز به ۹۲-۹۱ بازمی‌گردد که در آن فصل شاگردان قلعه‌نویی عنوان قهرمانی مسابقات را به دست آوردند.

آمار آبی‌پوشان پایتخت در ۶ بازی پایانی لیگ در دهه اخیر به شرح زیر است:

۹۹-۱۴۰۰:‌ ۴ پیروزی – ۱ تساوی – ۱ شکست (رتبه ۳)

۹۸-۹۹: ۳ پیروزی – ۳ تساوی (رتبه ۲)

۹۷-۹۸: ۴ پیروزی – ۱ تساوی – یک شکست (رتبه ۳)

۹۶-۹۷: ۵ پیروزی – ۱ تساوی (رتبه ۳)

۹۵-۹۶: ۴ پیروزی – ۱ تساوی – ۱ شکست (رتبه ۲)

۹۴-۹۵:  ۲ پیروزی – ۲ تساوی – ۲ شکست (رتبه ۳)

استقلال در فصل ۹۵-۹۴ تا هفته بیست و هشتم رقابت‌های لیگ برتر در صدر جدول مسابقات قرار داشت اما یک شکست و یک تساوی در ۲ هفته پایانی کافی بود تا استقلال خوزستان و پرسپولیس گزینه نهایی قهرمانی مسابقات شوند و در نهایت استقلال خوزستان با تفاضل گل بهتر نسبت به سرخ‌پوشان، قهرمان لیگ شد.

۹۳-۹۴: یک پیروزی – ۳ تساوی – ۲ شکست (رتبه ۶)

۹۲-۹۳: ۲ پیروزی – ۱ تساوی – ۳ شکست (رتبه ۵)

آبی‌پوشان پایتخت تا هفته بیست و ششم مسابقات صدرنشین لیگ بودند اما طی یک اتفاق عجیب، این تیم در ۴ هفته پایانی، متحمل سه شکست مقابل تیم‌های ملوان، تراکتور و نفت تهران شد و قهرمانی این رقابت‌ها را از دست داد.

۹۱-۹۲: ۳ پیروزی – ۲ تساوی – ۱ شکست (قهرمان)

۹۰-۹۱: ۴ پیروزی – ۲ تساوی (رتبه ۳)

همچنین آمار سرخ‌پوشان پایتخت در ۶ بازی پایانی لیگ در دهه اخیر به شرح زیر است:

۹۹-۱۴۰۰:‌ ۵ پیروزی – ۱ تساوی (قهرمان)

۹۸-۹۹: ۳ پیروزی – ۲ تساوی – ۱ شکست (قهرمان)

۹۷-۹۸: ۲ پیروزی  – ۴ تساوی (قهرمان)

۹۶-۹۷: ۲ پیروزی – ۱ تساوی – ۳ شکست (قهرمان)

۹۵-۹۶: ۳ پیروزی – ۱ تساوی – ۲ شکست (قهرمان)

۹۴-۹۵:  ۵ پیروزی – ۱ تساوی (رتبه ۲)

۹۳-۹۴: ۲ پیروزی – ۲ تساوی – ۲ شکست (رتبه ۸)

۹۲-۹۳: ۴ پیروزی – ۲ تساوی (رتبه ۲)

۹۱-۹۲: ۲ پیروزی – ۲ تساوی – ۲ شکست (رتبه ۷)

۹۰-۹۱:  ۱ پیروزی – ۱ تساوی – ۴ شکست (رتبه ۱۲)

انتهای پیام

منبع : ایسنا