یک فرد روزانه به طور متوسط حدود صد تار موی سر خود را از دست می دهد. اگرچه این تعداد، مقدار زیادی به نظر می رسد اما کاملا طبیعی و غیر قابل مشاهده است. با این حال، گاهی ممکن است تعداد موهای ریخته شده در طول روز افزایش یابد و از این تعداد بیشتر شود. ریزش موی پیش رونده برای ۵۰٪ مردان و زنان در سراسر جهان اتفاق می افتد. اگر چه تعداد زیادی روش درمانی در اختیار افراد قرار دارد، با این حال تعداد کمی از آنها نتایج مطلوبی را ارائه می دهند.

به همین دلیل جراحی کاشت مو به عنوان یک درمان دایمی، در حال تبدیل شدن به یک انتخاب محبوب است؛ زیرا یکی از موثرترین راه ها برای بازگرداندن ظاهر طبیعی مو است. با وجود اینکه در عمل کاشت مو جراحی قابل توجهی صورت نمی گیرد، با این حال ممکن است وجود برش های هر چند کوچک و میلی متری و همچنین خونریزی های احتمالی و البته نه چندان زیاد، موجب نگرانی شود.

به همین دلیل لازم دانستیم تا با مروری بر مراقبت های بعد از عمل کاشت مو، گامی هر چند کوچک در جهت افزایش آگاهی نسبت به این فرآیند برداریم. همان گونه که می دانید، عمل پیوند مو، علی رغم مراحل ساده و کاملا واضح، پیچیدگی هایی نیز می تواند داشته باشد که در قبل از عمل، حین آن و پس از اتمام پیوند می تواند رخ دهد. بنابراین تمامی مراحل کاشت مو باید زیر نظر پزشک متخصص ترمیم مو، از ابتدا تا انتها برنامه ریزی گردد.

در این مقاله اشاره ای مختصر به نکات عمومی خواهیم داشت که بهتر است پس از جراحی پیوند مو، مورد توجه قرار گیرد.

کاشت مو و عوارض آن

این روزها پیوند مو به عنوان یک جراحی زیبایی، به شدت مورد توجه افراد در جوامع مختلف قرار گرفته است. کاشت مو در مقایسه با سایر روش های جراحی زیبایی، عوارض نسبتا کمی دارد؛ با این حال، عدم توجه کافی به وضعیت بیمار پس از عمل، می تواند عوارض جدی ایجاد کند. اما دامنه وسیعی از مشکلات احتمالی وجود دارد که شدت آن کمتر و قابل کنترل خواهد بود. عوارضی شامل درد، ورم، عدم تقارن، خونریزی، اسکار قابل مشاهده، فولیکولیت، پوسته پوسته شدن، تغییر محل پیوند، سکسکه، افلوویوم، خارش جزو عوارض کاشت مو به حساب می آیند.

بعضی از عوارض دیگر عمل که شیوع کمتری دارند شامل عفونت، تغییر رنگ دانه ها و نکروز است که جدی ترین عارضه کاشت مو ، نکروز محسوب می شود. در ادامه به بررسی مهم ترین مشکلات پس از پیوند مو خواهیم پرداخت.

درد بعد از کاشت مو

یکی از شایع ترین عارضه هایی که در اکثر بیماران، پس از انجام عمل کاشت مو رخ می دهد، احساس درد بعد از کاشت مو است. بخصوص در مواردی که کاشت مو از طریق روش FUT ( پیوند واحد فولیکولی ) انجام می شود، احساس درد بیشتر خواهد بود؛ زیرا در هنگام جراحی با این روش اعصاب محیطی در هنگام برداشت نوار فولیکولی، بیشتر تحریک می شوند. در روش برداشت فولیکولی FUE ( که در ایران با نام FIT شناخته می شود و به معنای استخراج واحد فولیکولی است )، به طور متوسط ۳۰۰۰ پیوند گرافت مو انجام می شود که بین ۶ تا ۸ ساعت به طول می انجامد.

طولانی بودن زمان عمل در این روش، ممکن است به دردهای عضلانی منجر گردد که این مورد کاملا به وضعیت دراز کشیدن فرد به هنگام عمل بستگی دارد. در طی فرآیند پیوند، لازم است وقفه های کوچکی داده شود تا با تزریق ضد درد حین عمل و نیز استفاده از NSAID ( نوعی داروی ضدالتهاب استروئیدی ) از میزان درد کاسته شده و تا حد امکان جلوگیری به عمل آید.

ورم بعد از کاشت مو

شایع ترین عارضه عمل، ورم بعد از کاشت مو است. به طور متوسط، احتمال تجربه ورم بعد از عمل پیوند بین ۴۰ تا ۵۰ درصد متغیر خواهد بود. علت اصلی ایجاد ورم را می توان بیهوشی و ضربه در حین فرآیند جراحی دانست. به طور کلی ورم بافت تحت جراحی، در زمان عمل شروع شده و تنها ۳ تا ۵ روز بعد از عمل که در پیشانی نمایان می شود، قابل مشاهده است. فراموش نکنید که تورم بخشی از روند بهبودی است. گاهی اوقات، مایع ورم به سمت داخل بافت های اطراف مغز حرکت می کند و باعث اکیموز ( کبودی ) قسمت های مختلف می شود.

علاوه بر این، در بعضی موارد، این ورم به قدری شدید است که بیمار نمی تواند چشم های خود را باز کنند. به منظور جلوگیری و کاهش ورم پس از عمل، باید بیمار در وضعیت کاملا دراز کشیده حین عمل قرار بگیرد. اگر جراحی شما شامل ترمیم خط موی پیشانی است، توصیه می کنیم که تا دو شب بعد از جراحی در حالت صاف بخوابید و کمترین بالش را در زیر بدن خود داشته باشید. این امر به کنترل تورم و به حداقل رساندن درجه تورمی که بر ناحیه پیشانی و ابروی شما تأثیر می گذارد، کمک می کند. در واقع با دراز کشیدن در حالت کاملا صاف، نیروی جاذبه کمک می کند تا به جای اینکه مایعات به سمت پیشانی و ابرو بچرخند، در پشت سر جمع شده و تورم به سمت پشت سر هدایت شود.

اگر عمل جراحی شما در ناحیه تاج انجام شده است به شما توصیه می کنیم که با بالش گردنی مشابه آنچه در هواپیما استفاده می کنید، بخوابید. به این ترتیب تاج موی خود را به بالا هدایت کرده و دور از بالش خواهد بود و در نهایت مانع از ورم می گردد. برای به حداقل رساندن تورم در پیشانی یا اطراف چشم، می توانید در هر ساعت پانزده دقیقه کیسه یخ یا یک کیسه نخود فرنگی منجمد را روی ابروها، و نه روی گرافت ها، بمالید. کیسه یخ را نهایتا تا حدود سه سانتی متر مانده به خط مویی که پیوندها قرار گرفته اند حرکت دهید. بلافاصله پس از جراحی از کمپرس یخ استفاده کنید و تا ۷۲ ساعت آینده ادامه دهید. به هیچ عنوان از کمپرس گرم استفاده نکنید؛ زیرا باعث می شود که تورم تشدید گردد.

خونریزی

پوست سر، چه در حالت پوشیده از مو و چه به هنگام طاسی، خون رسانی فراوانی دارد؛ اما میزان خونریزی به طرز شگفت آوری ناچیز است. معمولا خونریزی بعد از کاشت مو هنگامی رخ می دهد که بیمار کلینیک را ترک می کند. اعمال فشار به مدت ۱۵ دقیقه با گاز تمیز بر روی پوست سر، برای کاهش خطر خونریزی بسیار موثر است.

در طی بررسی های قبل از عمل، بیماران باید در مورد حساسیت های مرتبط با خونریزی، از نظر مصرف آسپیرین، عوامل ضد التهاب غیر استروئیدی، ویتامین E، الکل، استروئیدهای آنابولیک یا سایر عوامل ضد انعقادی غربال شوند. ماینوکسیدیل موضعی و استعمال دخانیات باید حداقل ۲ هفته قبل از جراحی قطع شود. خونریزی در محل گیرنده حین عمل غیر معمول نیست و معمولا با تزریق محلول های ضد التهابی حاوی اپی نفرین به حداقل می رسد.