به گزارش مهر، ارسلان زارع ظهر سه شنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران گیلان با اشاره به وقوع آتش سوزی در نیزارهای تالاب انزلی، اظهار کرد: بیش از ۹۰ درصد محدوده آتش سوزی اطفا شده و متناسب با شرایط باید دقت شود تا هرچه سریع‌تر روند اطفا به اتمام برسد.

وی با بیان اینکه عمدی بودن حادثه حریق در تالاب انزلی با بررسی دقیق دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و قضائی و دستگیری دو نفر و اعتراف آنها مشخص شده است، اضافه کرد: سود جویی افراد برای تصرف اراضی خشک شده پس از آتش سوزی کاملاً محرز است.

زارع بر لزوم اهتمام بیشتر و استفاده از نیروهای خدمات‌رسان دستگاه‌های اجرایی، امنیتی، انتظامی، قضائی، بسیج، هلال‌احمر و سمن‌ها برای اطفای کامل حریق تأکید کرد و افزود: با هر فرد مجرمی که قصد تعدی به تالاب را داشته باشد باید برخورد جدی شود.

استاندار گیلان تالاب انزلی را یکی از تالاب‌های بین‌المللی مهم با برخورداری از گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری و از میراث ارزشمند کشور دانست و بر حفاظت جدی از آن تأکید کرد.

وی افزود: کمیته مدیریت احیای تالاب انزلی از سال ۹۸ با جدیت بیشتر طرح احیای این تالاب را به کارگروه ملی پیشنهاد داد که مصوب شد در یک دوره هفت ساله انجام شود و امیدواریم با تأمین منابع شاهد اجرای طرح‌ها و افزایش سطح آب و احیا کامل آن باشیم.

استاندار گیلان با تأکید بر ضرورت رصد مستمر نیروهای محیط زیست و منابع طبیعی برای جلوگیری از چنین اقداماتی افزود: بررسی دقیق نقشه‌ها برای پیشگیری از تحقق سو نیت‌ها باید در دستور کار قرار گیرد.